23. svibnja 2023. – Goriška Brda, Slovenija
POJAČANA POTPORA RAZVOJU MEĐUREGIONALNOG INOVACIJSKOG EKOSUSTAVA UOČI
POKRETANJA PROJEKTA VODIKOVA DOLINA SJEVERNOG JADRANA
Ubrzani razvoj prekograničnog vodikovog ekosustava – na temelju povjerenja stečenog između
partnera iz Hrvatske, talijanske Autonomne regije Furlanije-Julijske krajine (FVG) i Slovenije te
uključivanjem novih partnera – središnja je poruka sudionika 3. međunarodna konferencija o
vodikovom ekosustavu sjevernog Jadrana. Skup je ugostio preko 200 sudionika iz Slovenije, Hrvatske, Italije, Austrije, Belgije, Nizozemske, Češke, Slovačke i ostalih zemalja, uključujući predstavnike institucija iz sve tri susjedne zemlje uključene u prvu prekograničnu vodikovu dolinu u Europskoj Uniji. Sastanak je dodatno osnažio predanost suradnji triju zemalja koje čine jezgru vodikovog ekosustava u nastajanju.
“Nakon devet godina ulaganja u inovacije u tehnologiji čistog vodika, naši napori konačno se pretvaraju u jednu od najvećih razvojnih prilika u regiji sjevernog Jadrana. Sada nastavljamo naš rad s dodatnim zamahom koji nam daje konsolidirana suradnja triju zemalja u projektu Sjevernojadranske doline vodika (NAHV). Sada je na svima nama da izgradimo naj ambicioznu dolinu vodika u Europi u zajednički, funkcionalni ekosustav vodika za transnacionalnu regiju Sjevernog Jadrana, s jedinstvenim inovacijskim skokom kao našim odgovorom na klimatsku krizu i nedostatak resursa.”
Aleksander Gerbec, osnivač i izvršni direktor ECUBES-a, tvrtke koja razvija i ulaže u projekte infrastrukture čiste energije i vodikove tehnologije.
Naglasak na daljnjem razvoju prekograničnog, čistog vodikovog ekosustava prepoznao je u zaključcima konferencije Stephen Taylor, koji je u vrijeme pripreme vodećeg projekta bio znanstveni direktor Regionalnog znanstvenog parka u Trstu, i koji sada preuzima ulogu strateškog koordinatora
Zajedničke radne skupine zemalja sudionica Sjevernojadranske doline vodika.
Ova je inicijativa prvi primjer transregionalne suradnje u Europskoj uniji, koja okuplja industrijske tvrtke, sveučilišta i istraživačke institucije, kao i tehnološke inovatore iz zemalja sudionica Slovenije, Hrvatske i talijanske autonomne regije Friuli Venezia Giulia – s aktivnom potpoomu vlada sva tri entiteta.
Projekt će trajati šest godina, a u njemu sudjeluju 34 partnera, uključujući svog vodećeg partnera, Holding Slovenske elektrane (HSE), a financira se bespovratnim sredstvima od 25 milijuna eura iz Partnerstva za čisti vodik programa Horizon Europe Europske komisije. Očekuje se da će predviđeni rezultati projekta otključati dodatna sredstva od više od 203 milijuna eura za 18 vodikovih projekata koji pokrivaju sve sektore na transnacionalnom teritoriju, kao i tehnološke inovacije, opremu i obuku potrebnu da se sve to ostvari. U završnoj fazi projekt će akumulirati ulaganja veća od 800 milijuna eura. Sam se projekt stoga predstavlja kao glavno sredstvo za razvoj gospodarskog i društvenog ekosustava koji se temelji na iskorištavanju zelenog vodika kao vektora čiste energije. Projekt NAHV također će omogućiti
uključenim gospodarstvima da postignu svoje ciljeve ugljične neutralnosti uz povećanje otpornosti i konkurentnosti europskog gospodarstva. Istodobno, razvoj vodikovog ekosustava, koji je već zacrtan i podržan od strane Zajedničke radne skupine, omogućuje uključivanje novih partnera kroz nove projekte koji će dodatno podržati njegovu svrhu. Sve to predstavlja priliku za suradnju Hrvatske, Italije i Slovenije, čiji su razmjeri nezapamćeni u modernoj povijesti.
Jedinstvenost projekta Dolina vodika sjevernog Jadrana u svjetskim razmjerima
Vodik se sve više prepoznaje kao ključni element na putu prema ugljično neutralnom društvu. Projekt Dolina vodika sjevernog Jadrana trenutno je globalno bez premca u području energetske tranzicije prema obnovljivim izvorima energije. U siječnju 2023. projekt je prepoznat kao najbolje ocijenjen među projektima vodikove doline u Europi, pri čemu je posebno prepoznata njegova prekogranična složena dimenzija. Razvoj projekta Dolina vodika rezultat je fokusiranog rada zajedničkog poduzeća Clean Hydrogen Partnership Joint Undertaking, javno-privatnog partnerstva Europske komisije.
Bart Biebuyck, koji je vodio širenje vodikovih ekosustava diljem Europe u svojoj ulozi direktora Partnerstva tijekom ovog ključnog razdoblja, otvorio je konferenciju ističući dimenzije uspješnog ishoda zajedničke kandidature triju zemalja kao rezultat stvoreno povjerenje među sudionicima, te je naglasio da podrška zelenom vodiku istodobno raste posvuda u Europi.
Činjenicu da je projekt uzor za izgradnju sveobuhvatnog europskog vodikovog ekosustava istaknula je i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u svom govoru 29. studenog 2021.
Početna konferencija je u jesen 2021. predstavljala prvi susret pokretača razvoja ovog ekosustava, treća Međunarodna konferencija o vodikovom ekosustavu Sjeverni Jadran pod nazivom: „Inovacija, tehnologija i partnerstvo na djelu“ prerasla je u skup točka protagonista i vizionara u borbi protiv klimatske krize i nestašice resursa, koja je prepoznata kao primarni izazov među ekonomistima i
donositeljima odluka u EU i svijetu. Konferenciju su organizirali ECUBES i Clean Hydrogen Partnership, pod pokroviteljstvom Europske komisije, uz potporu Hydrogen Europe i Hydrogen Europe Research, u suorganizaciji s Slovenskom gospodarskom komorom (GZS), Sjevernoprimorskom komorom Gospodarstva Nova Gorica, Hrvatska gospodarska komora, te dva gospodarska udruženja Furlanije- Julijske krajine: Confindustria Udine i Confindustria Alto Adriatico; Studeni 2021.
U razgovorima između ključnih dionika vodikovog ekosustava i tehnoloških vizionara ukazale su se nadolazeće prilike za gospodarstvo u regiji sjevernog Jadrana. Implementacija i korištenje vodikovih tehnologija unutar ovog ekosustava važna je za gospodarski razvoj, obrazovanje mladih i otvaranje radnih mjesta u ciljnoj regiji. Njihova brza implementacija pridonijet će razvoju cijele regije Sjevernog Jadrana, što ima snažnu potporu Europske unije, koja želi zadržati vodstvo u klimatski neutralnim tehnologijama. U tom kontekstu vrijedi spomenuti prilike koje se otvaraju slovenskim općinama u
razvoju infrastrukture za potporu energetskoj samodostatnosti i mobilnosti bez stakleničkih plinova.
“Dovodimo tvrtke koje razvijaju vrhunska tehnološka rješenja u ekosustav u nastajanju i povezujemo ih s tvrtkama koje žele implementirati te tehnologije; i među nama imamo donositelje odluka koji podržavaju ovaj inovacijski proces. Tri uključene zemlje krenule su u akciju, a sada tražimo gradove i općine koji će se pridružiti vodikovom ekosustavu pridržavajući se međusektorskog projekta, Koridor mobilnosti nulte emisije Sjeverni Jadran (ZEMC NA), koji predstavlja inovativni pristup Infrastruktura iste energije kao usluga (CEIaaS)”
Aleksander Gerbec
Na konferenciji su sudjelovali visoki predstavnici vlada Slovenije, Hrvatske i talijanske Autonomne
regije Furlanije Julijske krajine. Nakon konferencije slovenski ministar okoliša, klime i energije Bojan
Kumer izjavio je: “Vjerujem da je ova treća konferencija ključna. Okupio je sve dionike: istraživačke
institucije, poslovne subjekte i potrebnu zastupljenost na razini donositelja političkih odluka i
promotora tehnologije.”
Na otvaranju konferencije državni tajnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske Ivo Milatić izrazio je potporu hrvatske Vlade zajedničkom projektu koji ima posebno važnu ulogu u kontekstu pomorskog prometa. Također je pozvao sudionike u Hrvatsku na razdoblje zajedničke suradnje, koja je sada simbolično započela ovom trećom konferencijom.
Sergio Emidio Bini, regionalni ministar za proizvodne aktivnosti i turizam talijanske autonomne regije Friuli Venezia Giulia, koji je otvorio prenijevši pozdrave predsjednika regije Massimiliana Fedrige i njegovu podršku zajedničkom projektu, istaknuo je važnost Projekt Hydrogen Valley za dobro uspostavljen industrijski i inovacijski ekosustav susjedne regije, koji je također sastavni dio industrijskog kompleksa sjeverne Italije. Kao jedno od ključnih industrijskih područja EU-a, Sjeverna dolina vodika odredit će uspjeh zelene tranzicije Europe i buduću konkurentnost europskog gospodarstva.
Važna sesija ugostila je predstavnike nekih od najboljih europskih praksi u razvoju odgovarajućih
nacionalnih i regionalnih vodikovih ekosustava. Belgijski ministar energetike Tinne Van Der Straeten
u video poruci je predstavio vrlo naprednu implementaciju belgijske strategije čistog vodika.
Stručnjak za energetsku politiku iz kabineta ministra Maxime Saliez detaljno je objasnio važnost posjedovanja autonomne, industrijske strategije za vodik, jer inače ne bi bilo moguće podržati razvoj složenog ekosustava s odgovarajućim skupom političkih mjera i akcija.
Njegova kolegica, savjetnica za politiku za energiju Sarah Neumann iz austrijskog Saveznog ministarstva za klimatske mjere i energiju mogla je samo potvrditi tu istu važnost demonstrirajući austrijski pristup čistom vodiku i ukazujući na iskustvo drugog regionalnog slučaja koje je u Vipolže-u predstavio Matej Ovčiarka, zamjenik direktora i voditelj regionalnog razvoja, urbanističkog plana i okoliša u regiji Košice.
Na događaju je bio prisutan i Paolo Gulia, Hydrogen Europe, predsjedavajući radne skupine za vodni
promet, kao suorganizatori događaja, koji je u svom obraćanju istaknuo važnost i priliku projekta i
konferencije Sjevernojadranska hidrogenske doline.
Luigi Crema, predsjednik Hydrogen Europe Research, rekao je da istraživanje može podržati razvoj vodikovog sektora u dolini vodika, prikupljanje podataka, procjenu zrelosti i potvrđivanje tehnologija na teren.
H2STUDENT: preteča projekta Sjeverne vodikove doline
Matjaž Knez s Fakulteta za logistiku Sveučilišta u Mariboru predstavio je obrazovni program
H2STUDENT koji zajedno s ECUBES-om od 2019. širi znanje o vodikovim tehnologijama u Sloveniji i
Hrvatskoj. H2STUDENT angažira mlade ljude koji to mogu i žele naučiti za stvarnu mobilnost bez
emisija i transport cijeli lanac vrijednosti vodika razvijat će se istovremeno, povezujući opskrbu
energijom iz prirode s potražnjom od čovjeka. Do sada je program uspješno prošlo 5000 studenata i
srednjoškolaca.
Organizatori su na konferenciji uručili posebno priznanje Urošu Kobalu, ravnatelju Osnovne škole Alojza Gradnika u Dobrovu, iz koje je 5000. učenik došao sudjelovati u ovom jedinstvenom programu.
“Prekogranični projekt Dolina vodika sjevernog Jadrana osigurao je sredstva za pomoć u školovanju još najmanje 4000 mladih u sljedeće četiri godine”, rekao je dr. Knez, voditelj programa. U Grand Prix – utrci automobila na vodik sudjelovali su učenici Osnovne škole Alojza Gradnika Dobrovo i učenici Strojarske prometne i drvoprerađivačke škole Nova Gorica. Obje su grupe upoznale vodik i već su imale praktično iskustvo s njim na H2STUDENT radionicama u svojim školama.
Najavio je i sudjelovanje programa H2STUDENT na COP28 u Dubaiju.